תוכנית תמ"א 38 – עלות מול תועלת

תוכנית תמ"א 38 ושיקולי עלות מול תועלת

הבהרה: רצוי מאוד לקבוע פגישה עם עורך דין תמ"א 38 ולהיוועץ עמו לפני שמתחילים תהליך של תמ"א 38 בבניין שלכם.

מהו רעש בנייה לעומת האפשרות שלא תשרדו בזמן רעידת אדמה? תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית המתייחסת לעמידות מבנים ישנים אשר אינם עומדים בתקן משנת 1975, בפני רעידות אדמה.

תוכנית תמ"א 38 וההטבות הניתנות

חוק תמ"א 38 מקנה כמה וכמה הטבות עיקריות לכול המעורבים בעניין: יוענק פטור ממס שבח וממס רכישה, שיעור היטל ההשבחה יופחת, פטור ממס מכירה ופטור ממע"מ הנקרא גם מס צריכה. כול ההטבות וההקלות הללו יתנו רק במקרה של יישום תמ"א 38 על פי חוק. למידע נוסף כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתמ"א 38.

תוכנית תמ"א 38 – כיצד יראה הבניין?

תמ"א 38

באמצעות יישום תמ"א 38 לדיירים יזכו הדיירים להתגורר בבניין אשר מצבו שונה לחלוטין . הקבלן אשר נבחר לביצוע העבודה, יחזק את המבנה על יסודותיו, יחזק את התשתיות וצנרות הגז, מים והחשמל, ישפץ את חזית הבניין כך שהוא יעטה מעליו מראה חדש לחלוטין, יתווספו חדרי ביטחון לכול דירה ודירה, הקבלן יבנה מרפסות בכול דירה, באם העירייה תאשר, יוכל הקבלן להרחיב את יחידות הדיור הקיימות, יתקין מעלית חדשה ומשוכללת, יכשיר את אזור החנייה ויסדיר דרכי גישה לבניין, ישפץ את קומת הלובי וחדר המדרגות, ישפץ את חדר האשפה, באם ישנה אפשרות יוסיף מחסנים ובתמורה לכול אלה הוא יקבל את זכויות הבנייה של הדיירים ויוכל לבנות יחידות דיור חדשות ולמכור אותן. אחת הנקודות העיקריות שיש להזכיר היא, כי תמ"א 38 לוועדי בתים בסופו של דבר תביא גם לעלייה ניכרת בערכן של הדירות הקיימות , כך שאם אחד הדיירים יחליט למכור את הנכס שלו, הוא רק יצא מרווח.